V tomto čísle přinášíme rozhovor s viceprezidentem firmy Cannondale, kde se zmiňujeme o celoodpružených kolech. Pravděpodobně není v naší zemi cyklista, který by tuto značku neznal. Každý už však nemusí třeba znát dokonale všechny jejich modely, o nichž se v článku zmiňujeme. A tak není od věci model Scalpel určený pro maratony a cross country rovnou otestovat. Od dovozce kol Cannondale jsme pro tento test získali model Scalpel 1000 z letošní modelové řady, který používají závodníci týmu Vokolek import na maratony.
Rám
Jedná se o superlehký stroj, který hned na první pohled zaujme systémem odpružení. Při prvním pohledu Scalpel vypadá jako další čtyřčepové celoodpružené kolo. Ale hloubavý biker ihned zjistí, že čtvrtý čep na zadní stavbě jaksi chybí. Po chvilce zkoumání je jasné, že pružení zajišťují speciálně tvarované karbonové spodní vidlice zadní stavby, které svým zploštěním umožňují pohyb zadní stavby směrem vzhůru. V bočním směru však zůstávají stabilní. Vzpěry jsou do duralového předního trojúhelníku vlepeny za středovým složením. Na jejich konci jsou vsazeny do patek bez "odvětrávacích" otvorů. Svislý vzduchový tlumič Fox Float L je uchycen na duralovém rameni s přepákováním a poskytuje zadní stavbě komfortních 6 cm zdvihu. Přední rámový trojúhelník je tvořen superlehkými trubkami z materiálu Al6061 T6 s precizně začištěnými sváry a prohnutou horní rámovou trubkou. Sedlová trubka je průchozí, takže sedlo lze zasunout až dolů. Na první pohled se zdá, že je to jedna trubka, ale ve skutečnosti ji tvoří dvě části. Spodní část je spojena s odlitkem speciálně vyrobeným kvůli pevnosti, k němuž je připojen tlumič. Odlitek je vsazen do spodní trubky a svár je pečlivě začištěn, ale je viditelný, což dodává kolu na zajímavosti.
Osazení
Vpředu Scalpel pruží jednonohou vidlicí Lefty DLR Ti s měnitelným zdvihem z 10 na 8 cm a uzavírací páčkou. Některé původní komponenty majitel testovaného kola vyměnil za modely firem Ritchey a FSA. Sedlovka, řidítka, pláště a pedály nesou označení Ritchey WCS, kliky jsou FSA Afterburner. Řazení obstarává přehazovačka XTR s reverzním chodem ovládaný Rapidfirem XT. Brzdí se hydraulickými kotoučovkami od Hayesu s karbonovými páčkami.
V terénu
Tento skvost, mimochodem v hodnotě dobrého ojetého trojkového Golfa, jsme po nastavení správného posedu vytáhli do terénu na pořádný švih. Ve městě jsme nejprve dostatečně otestovali boční tuhost rámu. Karbonové rameno, které směrem nahoru krásně pruží, se do boku nehne. Tuto vlastnost jsme velmi kvitovali na křižovatce, když jsme se rozjížděli ze stání na semaforech. Ať jsme to rozšlapali sebevíc, žádné plavání do stran jsme necítili. Musíme uznat, že inženýři z firmy Cannondale to mají velmi dobře promyšleno. Díky svislé poloze tlumiče a faktické neexistenci čepu nedochází k propružování zadní stavby. Zadní náboj a střed šlapání jsou na jedné ose, takže nedochází ani ke zpětnému rázu do pedálů. Přejezd kolejí jezdce nerozhází, tlumič je bez problémů spolyká, stejně tak jako Lefty vepředu. Rider se může soustředit hlavně na raketový start a udržování frekvence. Na rychlém singletracku si kolo spokojeně přede a rychle upaluje vpřed. Díky delšímu rámu kolo dobře drží stopu. Malé kameny, kořeny a různé nerovnosti jezdce neobtěžují, což je vynikající vlastnost hlavně pro maratony. Člověk pak nemá vyklepaná záda, ani není tolik unavený, jako kdyby šlapal "do tlumiče". Řazení řadí tak jak má, přehazovačka si nějakých pár let odslouží, než začne fungovat nepřesně. Na úpatí prudkého kopce jsme se těšili, že najdeme nějakou slabinu, třeba propružování, které by ubíralo jezdcovu energii. Místo toho tlumič přitlačuje kolo k povrchu, takže pneumatiky jsou prakticky ve stálém kontaktu se zemí a každé šlápnutí je přeneseno na pohyb vpřed. Přední kolo drží na zemi jak přibité, nezvedá se ani v nejprudším stoupání na nejlehčí převod. Ve výjezdu je vhodné zablokovat přední vidlici, protože se jinak pod vlivem šlapání pohupuje. Teprve pak vynikne její tuhost v krutu. Ve stoupání je Scalpelovou obrovskou devizou jeho nízká hmotnost. Kolo se pohodlně zvedne na každou překážku a když už není zbytí a musíte ho čapnout do rukou a běžet, nebudete proti závodníkům s pevnými koly kvůli váze nijak hendikepováni. Jakmile se přiblíží sjezd, stačí uvolnit vidlici, zařadit velkou placku, začít šlapat do pedálů a valit dolů přes všechny nástrahy terénu. Zadní stavba vyžehlí většinu nerovností a ty velké, se kterými si už neporadí, alespoň změkčí. Kolo drží stopu, až máte pocit, že pánem tu není jezdec, ale Scalpel. Jakmile přijde nečekaná zatáčka mezi stromy, Hayesy nekompromisně stroj zbrzdí a dovolí vám zase převzít od autopilota řízení. Dlouhý krosový představec v kombinaci s dlouhou stavbou sice slalomu moc nefandí, ale ani nijak nepřekáží. I v trialových pasážích mezi stromy či kameny se vymotáte jak kurýr v zácpě a hned zase můžete pálit do dáli.
Verdikt
Scalpel je vynikající volbou pro maratonce či výkonnostní jezdce. Neubírá jezdci energii šlapání a v rozbitém terénu výborně akceleruje. Nevadí mu ani lehký freeride po lese, dobře vede stopu a pohotově reaguje na každý impuls do řidítek. Nízká váha přidává na dobrém pocitu z jízdy. Podle nás je poněkud vyšší cena vykoupena výbornými jízdními vlastnostmi. Každý, kdo uvažuje o koupi kola na maratony či cross country, by měl určitě vzít v úvahu i tento stroj. Rozhodně jej nezklame.