Jeden z nejvýznamnějších výrobců kol na světě Merida se významně podílí na pokroku v našem sportu. Díky obrovskému objemu vyprodukovaných rámů, které vyrábí i pro další velké zahraniční značky, má dostatek prostředků na investice a patří díky tomu i mezi leadery ve vývoji nových technologií. Vzpomeňme třeba Shotgun tubing u hliníkových rámů, revoluční hydroforming nebo využití magnéziové slitiny na závodních strojích. V roce 2005 to pak bude nově karbon, jenž se ve svém vývoji dostal tak daleko, že se jej inženýři Meridy rozhodli použít i na rámy pro závodní XC.
Team testing
Když jsme na jaře strávili týden s teamem Multivan Merida ve španělské Andalusii, měli jsme možnost se seznámit s tréninkovým plánem jezdců a dokonce se vydat s Gunn-Ritou Dahle na "lehký" silniční trénink s průměrem 37 km/h. Tato příjemná a skromná žena, která trénuje se svým přítelem Kenethem, letos dokázala vyhrát všechno, co se dalo, včetně Mistrovství světa a Olympiády. Druhou nejvýznamnější postavou týmu je José Antonio Hermida, stříbrný z Olympiády v Aténách. Nemalý vliv na jejich vynikající výsledky určitě měla i technika, na níž celý tým jezdí. Celou sezónu totiž používali nové karbonové rámy, které tak dostaly zabrat v nejtěžším představitelném závodním nasazení. Z výsledků testování pak vzešla modelová řada, která nabízí tři celoodpružené a čtyři pevné karbonové modely. Odpružené řadě vévodí Mission C Team, replika stroje, na němž se prohání José Antonio Hermida či Ralph Näf na tratích technicky náročných závodů a Gunn-Rita na něm vyhrála Mistrovství světa v maratonu. Rám tvoří přední karbonový monocoque vážící pouhých 900 gramů, který je spojený s duralovou zadní stavbou LRS (low ratio system). Ta byla oproti loňsku přepracována. Její funkce s dlouhým tlumičem, který nereaguje díky své poloze a také systému SPV na šlapání, ale pouze na nerovnosti terénu, zůstala zachována, zato však její vzhled doznal změn. Jednak je asymetrická - levé rameno zadní vidlice vede od čepu k patkám v přímém směru, zatímco pravá část je kvůli řetězu vedena níže. Hmotnost rámu klesla o 350 gramů, což je na cross countryovém kole velmi významný úbytek. Zdvih kola je opět měnitelný mezi 80 a 65 mm. Nejvyšší model Team je vybaven sadou Shimano XTR, včetně zapletených kol, odpružení zajistí tlumič Manitou LRS SPV a vidlice Black Super Air SPV se 100 mm. Zbylé komponenty dodá značka FSA. Za 11,6 kilo váhy nový majitel kola zaplatí 148 990 Kč. Druhý model Mission C PRO-D se pohybuje o sadu níže u XT, přičemž Merida razí původní směr řazení a tak na svá kola montuje klasické přehazovačky Deore XT a chvályhodné je i použití klasického přesmykače, tedy nikoliv topswingů. "Pro-déčko" přijde bez čtyř tisíc na stovku, zato nejlevnější Mission C Special Edition D se bude prodávat za necelých sedmdesát tisíc. Vidlice Manitou Splice sice nenabízí systém SPV, tlumič však ano. Mix komponentů Deore XT a Deore včetně hydraulických kotoučovek svou práci odvede dobře, pouze hmotnost povyleze u dvacetipalcového kola na 13 kilo.
U pevných kol je také použit monokokový rám z karbonových vláken, který nese designové prvky rámů HFS a tak se opticky řadí do rodiny rámů Merida. I na pevných kolech se podařilo dosáhnout výborné boční tuhosti, vertikální pružnosti a nízké hmotnosti. Jedinou negativní vlastností je vysoká cena výroby, díky čemuž se karbonové rámy bohužel nestanou masovou záležitostí. Nejvyšší model osazený na karbonovém rámu je stroze pojmenován Carbon Team a vybaven sadou Shimano XTR. Vidlice od firmy Manitou nese hrdý název Skareb Super Air a má dálkové ovládání lockoutu. Zapletená kola DT Swiss DT 240 brzdí V-brzdy Avid SD SL a s doplňky FSA celý stroj dosahuje hmotnosti 10,2 kg. Není divu, že si na něm José dojel na Olympiádě pro stříbrnou medaili. Škoda nešťastného pádu, možná by se s Absalonem porval o zlato. Merida Carbon Team vyjde na 121 990 Kč. Druhým, o půl kila těžším modelem, je kotoučový Carbon Race. Ten již opouští komponentovou jednostrannost Shimana a nabízí SRAM X.9 s páčkovým řazením, karbonové kliky FSA, kotouče Magura Marta a vidlici Manitou Black Super Air s lockoutem a 80 mm zdvihu. Cena za takto vyvoněný stroj je 104 690 Kč a přináší 10,7 kilogramů váhy. Velmi zajímavé budou jistě dva modely Special Edition, které se liší pouze přitomností kotoučů nebo V-brzd (písmeno D nebo V v názvu). Na přední odpružení je použita novinka od Manitou Splice se 100 mm a lockoutem, komponenty míchají XT a Deore, u modelu Carbon Special Edition-V jsou V-brzdy Avid SD 5R. Hmotnost modelu s véčky je přijatelných 12 kilo a cena necelých 56 tisíc. Kotouče Deore přidají modelu Carbon Special Edition ještě 400 gramů a 4 tisíce na ceně.
Magnézium
Merida je jedním z mála výrobců, kteří do své nabídky zařadili rámy ze slitiny hořčíku a hliníku. Magnéziové rámy díky velkým molekulám hořčíku spojují nízkou hmotnost s příjemnou absorbcí rázů. Na trubkách je použito "brokovnicových" Shotgun trubek, které lépe odolávají namáhání vlivem terénu i jezdce, než oválné trubky. Závodní model Magnesium PRO zůstává nadále v nabídce a Gunn-Rita si na něm na Olympiádě dojela pro zlato. Tyto rámy dodnes sedlá i český tým Rubena Merida.
Matts
Zkratka MATTS v sobě ukrývá, že svařování rámů provádí robot. Z toho vyplývá, že svary jsou superpřesné, neboť robot je precizně nastaven a nemůže tedy dojít k tomu, že by se třeba lekl nečekaného zazvonění telefonu a housenku navařil křivě. Modelová řada Matts obsahuje hliníkové rámy, které byly pro příští sezónu opět vylepšeny. Na jejich výrobu se používá nová slitina Prolite 66 a trubky jsou navíc třikrát zeslabované. Spodní rámová trubka dostala nový tvar a opticky je s horní rámovou trubkou propojena plynulým obloukem na boku. Dnes již běžný Hydroforming, tedy tvarování trubek tlakem horkého oleje, byl ještě vylepšen a při zachování stejné tuhosti i trvanlivosti se podařilo váhu rámu snížit o 250 gramů. Nejvyšší model Matts Pro-D je osazen sadou Deore XT s diskovými brzdami a vidlicí Black Super s lockoutem. Ráfky DT Swiss a komponenty FSA doplňují vyváženou skladbu komponentů závodního speciálu, která v 18" velikosti váží 11,5 kg a stojí 59 990 Kč. Podobný model s příponou V pro ráfkové V-brzdy se liší vidlicí Skareb Super s lockoutem a absencí kotoučovek. Váhová úspora 400 gramů řadí tento stroj mezi ideální závodní mašiny za přiměřený peníz a oba stroje jsou právě teď nabízeny ve speciální akci podporující závodníky. Závodní série kol MERIDA MATTS PRO s týmovým dresem a kalhotami Multivan Merida je limitovaná do vyprodání zásob, nejdéle do 31. 12. 2004. Test modelu Matts Pro-V přinášíme právě v tomto čísle, takže check it out.
Technoforming
Modely Matts Special Edition jsou postaveny na rámech z hliníkové slitiny 7005. Na jejich výrobu byla použita nová technologie Technoforming, která zjednodušuje tvary rámu. Přesto je však vzhled kol Merida zachován. Speciální edice využívá služeb uzavíratelné odpružené vidlice Manitou Splice se 100 mm zdvihu, řazení Deore XT včetně rapidfirů a disková verze nese hydraulické kotouče Deore. Za Meridu SE-D zájemce zaplatí 33 tisíc, zatímco za véčkovou verzi 29 tisíc.
Novinkou jsou modely Matts Miami a Whitewater. Jsou postaveny na hliníkových rámech s označením Sportlite, které využívají horní rámovou trubku s Shotgun profilem a novou spodní rámovou trubku s výztuhou u hlavy. Miami s mixem komponentů Deore a přehazovačkou XT nese vlastní vidlici Merida M510 s lockoutem a 100 mm zdvihu a stojí přijatelných 15 990 Kč. Whitewater pak kombinuje Shimano Acera a Altus, vidlici Merida M500 se 75 mm a cenu 9990 Kč.
Silnice
Karbon se samozřejmě nevyhnul ani silniční produkci Meridy, kde je použit nejen na rámu vlajkové lodi Theorema. Rám je specifický velkými karbonovými spojkami, z nichž vystupují užší rámové trubky. Vynikající vahou 370 gramů se pyšní karbonová přední vidlice Ultralight. Nejvyšší model Theorema 909 je kompletně osazena do sady Dura Ace a s komponenty FSA ukáže ve velikosti L na váze 7,5 kg. Další dva karbonové modely se liší použitou sadou, model Theorema 907 na Ultegře váží 8,1 kg a stojí 81 490 K4, zatímco Theorema 905 se Shimano 105 je ještě o 200 gramů těžší a přijde na 68 990 Kč.
Compact Geometry
Duralové silniční top modely dostaly stejně jako horské novou slitinu Prolite s třikrát zeslabovanými trubkami. Horní rámová trubka je navíc oválná. Díky těmto vylepšením se oproti loňským modelům podařilo snížit hmotnost ještě o 250 gramů. Další velmi významnou novinkou je nová, "kompaktní" geometrie silničních rámů. Horní rámová trubka má větší sloping, kolo celkově získalo nižší těžiště. Díky menším rámovým trojúhelníkům je kolo tužší a hlavně sloping vypadá dobře i na silničkách. Dostupné budou 4 velikosti, které by měly pokrýt většinu populace. Nejvyšší model Road 906 je osazen sadou Shimano Ultegra a komponenty FSA a při hmotnosti 8,9 kilogramu stojí 48 990 Kč.
Rámy
Ačkoliv Merida nabízí u svých kol velmi vyvážený poměr cena/výkon, v nabídce samozřejmě najdeme i samostatné rámy. Z novinek uveďme rám Mission C Team, jenž váží s tlumičem Manitou LRS SPV 2,72 kilo a stojí 39 990 Kč, pevný rám Carbon Team pak při hmotnosti 1,68 kg přijde na 31 490 Kč. Nový hliníkový Matts Pro ze slitiny AL 66 tripple butted seženete za 6490 Kč. Silniční 1,36 kg lehká Theorema s vidlicí Ultralight a karbonovou sedlovkou přijde na 34 990 Kč a nový rám Road 906 vážící 1,7 kg, s kompaktní geometrií a karbonovou vidlicí z kapsy vytáhne 7490 Kč.