Jak vybrat gravelové kolo?
Rozdíl mezi horským, trekingovým a silničním kolem si dokáže domyslet každý. Jaké jsou ale rozdíly mezi samotnými gravelovými koly?
Co je to gravel?
Gravel se vizuelně přibližuje k silničnímu kolu, ale ve své podstatě je to offroad. Vyznačuje se silnějšími plášti, díky kterým se skvěle hodí i do prostředí přírody, tedy pro polní či lesní cesty - je komfortnější a lépe ovladatelný. Stále se ale na gravelovém kole můžete těšit z rychlosti, kterou nabízejí kola silniční.Jde zkrátka o univerzální kolo do nepohody – zdoláte s ním lehčí terén a stejně tak si s ním užijete srandu i na silnici. Nezáleží, jestli za rok najedete několik set kilometrů či si jen čas od času jezdíte vyčistit hlavu. Gravel je totiž kolo pro každého! Stačí jen najít ten správný typ gravelu podle Vašich jízdních požadavků.
Rozdíly v gravelových kolech spočívají v následujících prvcích:
Geometrie rámu: vybírejte podle toho, v jakém terénu se chystáte jezdit, do jaké míry u toho potřebujete sedět ve vzpřímeném sedu a jaký styl jízdy preferujete (sportovní a dravější nebo spíše expediční klidnější).
Šíře pláště: rozhoduje terén, ve kterém budete jezdit. Silniční pláště jsou zpravidla s menší šíří bez vzorku oproti těm do náročnějších terénů, kde jsou vhodnější pláště okolo 40mm s různým typem vzorku.
Materiál: zvolíte hliníkovou klasiku, lehký karbon nebo nestárnoucí ocel?
Navářky: zvažte je podle toho, co chcete na kole vozit. Je rozdíl, zda vám stačí láhev s nápojem nebo plánujete na kolo pověsit těžší zavazadla.
Brzdy: na výběr máte z mechanických či hydraulických. I když jsou hydraulické finančně náročnější, z hlediska funkčnosti a udržitelnosti se rozhodně vyplatí.
Připravili jsme si pro Vás video, které Vám snad lépe pomůže s výběrem gravel biku dle konkrétních potřeb. Podívat se na něj můžete níže.
Přesto jsme připraveni Vám v případě jakýchkoliv dotazů poradit, jak na naší prodejně, tak i po telefonu.