25 let sice v lidském životě znamená poměrně dlouhé období, pokud se však tento časový úsek promítne do existence jediné bikové komponentové řady, můžeme s klidným svědomím hovořit o prehistorii. Řada XT, celým svým jménem Shimano Deore XT, se pro příští sezonu zcela promění. Informovat vás o tom můžeme právě v rok jejích pětadvacátin.
Poprvé se tato dnes již legendární a mezi cyklisty velmi oblíbená řada představila v roce 1982 a nutno uznat, že do dnešních dnů ušla pořádný kus cesty. Design sady roku 2008 nezapře svůj původ ve vyšší řadě XTR, jíž dominuje velké písmeno X v trojrozměrném provedení. To je nejvíce patrné u přehazovačky, jejíž rodina se rozrostla o dalšího potomka s označením Shadow (stín). To přesně vystihuje konstrukci přehazovačky, jejíž extra úzký profil eliminuje možnost jejího zničení při jízdě (například utržení o kámen). Díky přidanému kloubu se totiž i při zařazeném nejmenším pastorku kazety přehazovačka „poskládá“ do zákrytu se zadní vidlicí a nevyčnívá do strany, jako tomu bylo dosud. K dispozici budou ale také standardní verze v provedení s inverzní, nebo klasickou pružinou a dvěma délkami ramének. Přesmykač ve své podstatě vychází z předešlého modelu (i zde je však nápadný design X) a dodávat se bude celkem ve třech provedeních podle typu montáže. Jedinou významnou změnou je zkosení vnitřní části raménka zamezující škrtání o široký plášť.
Řazení bude u nového XT i nadále nabízeno v provedení Dual Control, nebo RapidFire s přívlastkem Plus, tzn. že odřazování malou páčkou je možné dvojím způsobem – palcem, nebo ukazovákem. Možnost odřazení i o dvě polohy najednou ale nadále zůstává výsadou nejvyšší řady. Ani u nového XT nechybí displej zobrazující aktuálně zařazený převod, je však možné jej odejmout. Řazení může být navíc namontováno na objímce na jednu ze dvou pozic přesně podle požadavků konkrétního jezdce. Dual Control změnil svůj tvar, je kompaktnější. Jestli však toto přinese také ještě o něco přesnější řazení jako v případě XTR, se lze zatím jen dohadovat. Okamžik první praktické zkoušky se ale blíží!
Když dostupnější znamená lepší
Výhoda nejvyšších komponentových řad, které bývají posly nových technologií, se někdy snadno může změnit v hendikep. XT a technologie Servo Wave u kotoučového brzdového systému budiž důkazem. Tento mechanizmus umístěný v brzdové páce umožňuje individuální nastavení dávkování brzdné síly a kroku páky, což by kromě lepšího přizpůsobení jezdci mělo přinést o 20% větší brzdný efekt oproti stávajícím brzdám XTR. Servo Wave bude montován do obou typů brzdových pák, tedy i do verze Dual Control. Třmeny brzd jsou pro maximální pevnost vyrobeny z jednoho kusu a taktéž se nápadně podobají XTR. K dispozici budou obě varianty destiček, metalové a polymerové. Jejich nové složení by mělo zajistit dle slov výrobce o 100 % vyšší životnost. Rotory se budou dodávat pro uchycení CenterLock v průměrech 160, 180 a 203 mm. Při první prezentaci byly tyto kotouče identické s XTR, avšak na oficiálních obrázkách je hlavní unašeč nakonec výrazně pozměněn.
Souběžně s kotoučovkami se budou samozřejmě také dodávat i klasické V-brzdy, na čelistech už ale budete marně hledat paralelogramy, které majitele občas potrápily svými vibracemi. Varianty čelistí budou navíc dvě: se standardním a delším raménkem (pro použití na trekkingových kolech s blatníky).
V záhybech ostří zubů
Výrazným prvkem klik je nový tvar převodníků se speciálními náběhovými čepy, prostřední je navíc opatřen kompozitním materiálem za účelem prodloužení životnosti. Samozřejmostí je technologie HollowTech II s integrovanou osou Hyperdrive. Spojení levé kliky s osou je však stejné jako doposud – marně jsme pátrali po centrální kontramatici používané u XTR. Že by opět změna k lepšímu? Kromě klasického provedení pro MTB s počtem zubů 22/32/44 se také počítá s jinou skupinou jezdců, pro něž je připravena trekkingová verze s většími převodníky (38/38/48 zubů). Kazeta je vyrobena z chromované oceli, její pastorky jsou nanýtovány k pětiramennému unašeči. Praktickým detailem jsou výstupky na zadní stěně největšího pastorku zamezující zapadnutí řetězu mezi kazetu a výplet.
Třikrát v párech
Ke zcela přepracovaným komponentům patří také náboje a zapletená kola. Poprvé se v této sadě představuje přední náboj s pevnou 20mm osou, samozřejmostí jsou ale také standardní náboje v provedení pro kotoučové, nebo V-brzdy. Dodávat se budou v černém a stříbrném provedení (jinak všechny ostatní komponenty jsou vyvedeny v černo-stříbrném provedení) a s počtem děr 32, nebo 36. Technologie zadního náboje opět vychází z XTR – i zde je použit ořech s rychlým záběrem (zvýšený počet zubů vnitřní rohatky), samotné tělo volnoběžného ořechu je vyplněno speciální vazelínou prodlužující interval servisu. Celková úspora hmotnosti oproti stávajícím nábojům přitom činí nezanedbatelných 50 g.
Samotnou kapitolu tvoří zapletená kola celkem ve třech provedeních: All Mountain, XC Disc a XC V-brake. Ráfky kol pro All Mountain jsou přizpůsobeny pro montáž bezdušových plášťů až do šíře 2,5“, zapleteny 24 nerezovými dráty s průměrem 2,0 mm a vybaveny předním nábojem s pevnou osou. Verze pro XC disponuje stejným počtem drátů, ovšem zeslabovaných (2,0/1,8/2,0 mm), ráfky umožňují taktéž montáž bezdušových plášťů, ale menší šíře (1,9-2,25“). Obě varianty disponují uchycením brzdového kotouče pomocí matice CenterLock. A do třetice: verze v provedení pro V-brzdy vychází koncepčně z posledně jmenovaného setu kol, avšak opatřena je brzdnou plochou na ráfcích. Výplet je tvořen 20 dráty na předním a 24 na zadním kole. Ještě se sluší uvést prezentované hmotnosti: 2050, 1680 a 1670 g (enduro, XC Disc a XC Sport).
Posledním článkem popisu sady jsou pedály. Jejich odlehčená konstrukce brání zanášení blátem, s čímž souvisí i snazší vystupování a nastupování z mechanizmu.
Velkou neznámou je zatím cena sady a jejích komponentů, která ještě není určena. Podle slov zástupců Shimana by se však měla pohybovat ve stejné relaci, na jakou jsou spotřebitelé u této řady zvyklí. Už podle prvních reakcí internetových konferencí lze usuzovat, že nová tvář sady rozdělila veřejnost na dva tábory. Jak je však známo, každá nová věc vyžaduje určitý čas, aby ji společnost přijala do svých řad. A koneckonců evoluci zastavit nelze. Jak nová verze obstojí, ukáže čas. André Vebr
Foto: Shimano